Co oznacza „Responsive Web Design”?

Responsive Web Design, czyli RWD, to podejście do projektowania stron internetowych, które polega na dostosowaniu ich wyglądu i układu do różnych rozmiarów ekranów. W praktyce oznacza to, że strona internetowa zaprojektowana w sposób responsywny będzie wyświetlać się poprawnie zarówno na komputerach osobistych, jak i na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony czy tablety.

Projektowanie responsywne pozwala na dostosowanie strony internetowej do szerokiej gamy urządzeń, co jest szczególnie ważne w obecnych czasach, gdy coraz więcej osób korzysta z internetu na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu, że strona internetowa jest responsywna, użytkownicy mogą korzystać z niej wygodnie niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzystają.

Projektowanie responsywne opiera się na zastosowaniu tzw. siatki elastycznej, która pozwala na dostosowanie układu strony do różnych rozmiarów ekranów. Elementy strony są ustawione w taki sposób, aby zawsze wyświetlały się w odpowiedni sposób na każdym urządzeniu.

Podejście to ma bardzo duże znaczenie z punktu widzenia użytkowników, ponieważ pozwala im na wygodne korzystanie ze strony internetowej bez konieczności jej przewijania czy zmieniania rozmiaru okna przeglądarki. Projektowanie responsywne jest również ważne z punktu widzenia właścicieli stron internetowych, ponieważ pozwala im dotrzeć do szerszej grupy odbiorców i zwiększyć swoją widoczność w sieci.