Co to jest CMS

CMS, czyli z angielskiego Content Management System, to system zarządzania treścią. Jest to oprogramowanie, które służy do tworzenia, zarządzania i udostępniania treści na stronie internetowej. CMS jest narzędziem przeznaczonym do obsługi treści stron internetowych i aplikacji internetowych, a także do ich publikacji i aktualizacji.

CMS umożliwia użytkownikom łatwe dodawanie, edytowanie i usuwanie treści na stronie internetowej bez konieczności znajomości języka programowania. Dzięki temu nawet osoby bez specjalistycznych umiejętności informatycznych mogą zarządzać swoją stroną internetową i udostępniać na niej aktualne informacje.

CMS składa się z kilku elementów: interfejsu administracyjnego, bazy danych, szablonów i modułów. Interfejs administracyjny to panel, za pomocą którego użytkownik może dodawać, edytować i usuwać treści na stronie internetowej. Baza danych to magazyn danych, w którym są przechowywane informacje o treściach i ustawieniach strony internetowej. Szablony to gotowe projekty wizualne strony internetowej, które umożliwiają szybkie tworzenie nowych stron zgodnie z określonym wzorem. Moduły to dodatkowe funkcjonalności, które można dołączyć do CMS, takie jak formularze, galerie zdjęć, sklepy internetowe itp.

CMS jest bardzo przydatnym narzędziem dla właścicieli stron internetowych, ponieważ umożliwia im łatwe zarządzanie treścią na stronie bez konieczności posiadania specjalistycznych umiejętności informatycznych. Dzięki temu osoby, które chcą mieć swoją stronę internetową, ale nie dysponują odpowiednimi kompetencjami, mogą ją stworzyć i zarządzać nią.


Tagi: