Layout – co to jest i z jakich części się składa?

Layout, zwany także układem strony, to sposób, w jaki elementy graficzne, tekst i inne elementy interfejsu są rozmieszczone na stronie internetowej lub innym dokumencie elektronicznym. Layout ma ogromne znaczenie dla spójności wizualnej i czytelności strony, a także dla jej użyteczności i przyjazności dla użytkownika.

Layout składa się z kilku głównych elementów:

  1. Nagłówka: jest to sekcja strony znajdująca się na górze ekranu, zawierająca logo lub nazwę strony oraz najważniejsze elementy nawigacyjne. Nagłówek często jest stale widoczny, nawet podczas przewijania strony.
  2. Stopki: to sekcja strony znajdująca się na dole ekranu, zawierająca informacje dodatkowe takie jak linki do polityki prywatności, regulaminu itp.
  3. Pasek boczny: jest to pionowa kolumna znajdująca się po boku głównej treści strony, zawierająca dodatkowe informacje lub elementy nawigacyjne.
  4. Główna treść: jest to serce strony, zawierające główną zawartość, którą użytkownik przyszedł na stronę zobaczyć. Może być podzielona na sekcje lub podstrony, aby ułatwić nawigację i umożliwić szybkie znalezienie potrzebnych informacji.
  5. Media: to elementy takie jak obrazy, filmy lub audio, które są wykorzystywane w layoutzie w celu uatrakcyjnienia strony lub przekazania dodatkowych informacji.
  6. Formularze: są to elementy pozwalające użytkownikom na wprowadzanie danych lub interakcję z witryną, takie jak formularze kontaktowe lub koszyki zakupowe.

Layout jest ważnym elementem projektowania stron internetowych, ponieważ ma wpływ na to, jak strona jest postrzegana przez użytkowników internetowych.


Tagi: