SSL wszystko co należy wiedzieć

SSL (Secure Sockets Layer) to protokół szyfrowania, który zapewnia bezpieczeństwo połączenia internetowego między komputerem a serwerem. Jest on szczególnie ważny dla stron internetowych, ponieważ pozwala na przesyłanie poufnych danych, takich jak hasła czy informacje o kartach kredytowych, w sposób zabezpieczony przed nieautoryzowanym dostępem.

SSL jest często używany razem z protokołem HTTP (Hypertext Transfer Protocol), tworząc HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure). Strony internetowe z HTTPS w adresie URL są łatwo rozpoznawalne po ikonie zamkniętej kłódki lub zielonej kłódce obok adresu URL w przeglądarce internetowej.

Aby skorzystać z SSL, strona internetowa musi mieć certyfikat SSL, który jest wystawiany przez zaufanego dostawcę certyfikatów (ang. Certificate Authority, CA). Certyfikat ten jest używany do uwierzytelnienia tożsamości strony internetowej oraz szyfrowania przesyłanych danych.

Istnieją różne rodzaje certyfikatów SSL, w tym certyfikaty pojedyncze, wielokrotne i Extended Validation (EV). Certyfikaty pojedyncze są najprostszym rodzajem certyfikatów i są najczęściej stosowane dla prostych stron internetowych, takich jak blogi czy strony informacyjne. Certyfikaty wielokrotne umożliwiają szyfrowanie wielu subdomen pod jednym certyfikatem, co jest szczególnie przydatne dla dużych witryn internetowych z wieloma podstronami. Certyfikaty EV są najbardziej rygorystycznie weryfikowane i są używane głównie dla stron internetowych handlowych, takich jak sklepy internetowe.

Korzystanie z SSL jest szczególnie ważne dla stron internetowych, które przetwarzają płatności lub przechowują poufne dane użytkowników.