Web usability – co to takiego?

Web usability to pojęcie, które odnosi się do łatwości użytkowania stron internetowych. W praktyce oznacza to, że strona internetowa powinna być tak zaprojektowana, aby była łatwa w nawigacji, szybka w działaniu oraz przyjazna dla użytkownika.

Istotnym elementem web usability jest również dostępność strony internetowej, czyli jej zgodność z wymaganiami technicznymi i umożliwienie jej użytkowania przez osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Web usability jest ważne zarówno dla użytkowników stron internetowych, jak i dla ich twórców. Użytkownicy chcą mieć dostęp do informacji i usług bez konieczności męczenia się z trudną nawigacją lub błędami technicznymi. Z kolei twórcy stron internetowych chcą zapewnić swoim użytkownikom jak najlepsze doświadczenie i zwiększyć ich lojalność wobec strony.

Aby zapewnić dobrą web usability, warto przeprowadzić testy użyteczności, w których sprawdza się, jak użytkownicy radzą sobie z nawigacją po stronie oraz czy są w stanie szybko znaleźć potrzebne im informacje. Warto również pamiętać o zastosowaniu prostych i zrozumiałych dla użytkowników elementów nawigacyjnych oraz o zadbaniu o szybkość ładowania strony.

Web usability to istotny aspekt tworzenia stron internetowych i warto poświęcić odpowiednią uwagę temu zagadnieniu, aby zapewnić użytkownikom jak najlepsze doświadczenie podczas korzystania ze stron internetowych.